Indeks pogodowy plonów - Opis

Spis treści

  1. Wprowadzenie
  2. Interfejs użytkownika
  3. Dwie fazy działania aplikacji
  4. Wyświetlanie wykresu
Wprowadzenie
Aplikacja weindex.aspx służy do oceny wpływu pogody na plon roślin uprawnych: pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, kukurydzy i ziemniaka dla miejscowości wg modeli agrometeorologicznych opracowanych w Instytucie Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach.
Wpływ pogody na plony jest określony ilościowo przez indeks pogodowy IP, wyrażony w [%]. Wartość IP = 100% oznacza średnie warunki meteorologiczne plonowania. Wartości IP powyżej 100% oznaczają warunki meteorologiczne korzystniejsze niż średnie, a poniżej 100% warunki mniej korzystne niż średnie. Znając ilościowy wpływ pogody na plony można określić liczbowo spodziewany plon. W ogólności, im korzystniejsze warunki meteorologiczne wystąpiły, tym wyższych plonów można się spodziewać.
Wartości IP nie uwzględniają wpływu na plon czynników innych niż pogodowe (gleba, agrofagi, itd.) ani nie uwzględniają wpływu pogody na wymarzanie roślin i strat z tego wynikających.
Interfejs użytkownika
Interfejs użytkownika aplikacji weindex.aspx został podzielony na trzy części (rys.1): pasek poziomy górny (a), część centralną (b) i pasek poziomy dolny (c). Na pasku górnym widoczny jest tytuł strony: "Indeks pogodowy plonu (IP)". Po lewej stronie tytułu są dwie ikonki nawigacyjne. Do cofania do poprzedniej strony służy ikona Ikona do cofania do poprzedniej strony, a do przejścia do stron "Systemu doradztwa w zakresie zrównoważonej produkcji roślinnej" ikona System doradztwa w zakresie zrównoważonej produkcji roślinnej. Po stronie prawej natomiast widnieją dwie inne ikonki, umożliwiające przejście do stron Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB) w Puławach (patrz rys.1).
Interfejs strony głównej

Rys.1. Interfejs strony głównej. Oznaczenie: a - pasek górny, b - panel mapy, c - pasek dolny.

Pod tytułem strony umieszczono przyciski nawigacji: Start, cztery przyciski wyboru rośliny i Pomoc (rys.1). Przyciski te (oprócz przycisku Pomoc) mają dwa stany: aktywny i pasywny (w przeciwieństwie do ikonek nawigacyjnych, które zawsze są aktywne). Stan pasywny przycisku zaznaczony jest kolorem szarym, a po najechaniu na niego myszką kursor przyjmuje postać znaku "stop" (rys.2).
Pasek górny - kursor stop!

Rys.2. Pasek górny - kursor "stop!" nad przyciskiem Start.

W panelu mapy widoczna jest fraza powitalna, mapa Polski i okienko wyboru ("Wybierz stację"). Pasek dolny (oznaczony "c" na rys.1) zawiera datę ostatniej aktualizacji aplikacji i adres kontaktowy email.
Dwie fazy działania aplikacji
W aplikacji weindex.aspx można wyróżnić dwie fazy działania:
  1. inicjacyjna (umożliwiająca wybór stacji - rys.1); jest to pierwsze uruchomienie (wywołanie aplikacji w przeglądarce) lub kolejne uruchomienie spowodowane przyciskiem Przycisk Start (jak? - o tym powiemy dalej),
  2. operacyjna (kolejne uruchomienia wywołane "przyciskami rośliny").
Jak powiedziano we wstępie, wyniki generowane przez aplikację weindex.aspx dotyczą konkretnej lokalizacji (okolice miejscowości, w której zlokalizowano stację meteorologiczną). Obszar wokół stacji, w zasięgu którego wyniki będą miarodajne, jest trudny do określenia - zamyka się w promieniu kilku-kilkudziesięciu km. Zależy to od ukształtowania terenu na tym obszarze, obecności dużych miast, akwenów, barier itd. Ogólnie im dalej od stacji tym większy błąd, ale na terenie płaskim zasięg można rozszerzyć.
Po wywołaniu aplikacji w przeglądarce (lub, jak kto woli, po wejściu na stronę weindex.aspx) aplikacja wyświetla interfejs (tak jak na rys.1, ale bez czerwonych ramek) i czeka na reakcję użytkownika. Pierwszym krokiem użytkownika jest wybór lokalizacji stacji meteorologicznej z mapy (rys.3) lub z okienka wyboru (rys.4). Po wyborze stacji dane dotyczące stacji zostają zapamiętane w zbiorze elementów sesji użytkownika. W ten sposób są one aktualne aż do zakończenia sesji (opuszczenia strony) lub do momentu zmiany (przez wybranie innej stacji). Najważniejszą daną o stacji jest numer WMO stacji (będący numerem indeksu stacji przypisanym przez Światową Organizację Meteorologiczną - World Meteorological Organization (WMO). Więcej szczegółów: Meteorological Station Location Information. Aplikacja, "znając" numer WMO stacji, może znaleźć pozostałe informacje w bazie danych.
 Wybór stacji z mapy

Rys.3. Wybór stacji z mapy

 Wybór stacji z listy

Rys.4. Wybór stacji z listy

Wyświetlanie wykresu
Przy pierwszym uruchomieniu domyślną rośliną jest pszenica ozima, wystarczy więc tylko wybrać stację i od razu otrzymujemy wykres IP (rys.5). W celu zmiany stacji klikamy na przycisk Start. Na rysunku 5 znajduje się nad nim kursor - rączka, a poza tym przycisk ma kolor zielony - są to nieomylne znaki, że stał się on aktywny, podobnie jak przyciski roślin. Oprócz przycisku pszenicy ozimej, oczywiście, który jest szary. Ponieważ ta roślina jest właśnie przedstawiana na wykresie, nie ma potrzeby przesyłać danych do serwera w celu jej powtórnego wyświetlania, dlatego przycisk jest zablokowany. Natomiast jeżeli chcemy zmienić roślinę, klikamy na jeden z zielonych przycisków rośliny (rys.5).
 Wykres IP dla pszenicy ozimej, stacja Białystok

Rys.5. Wykres IP dla pszenicy ozimej, stacja Białystok

UWAGA: W celu korzystania z aplikacji w przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript.

Aplikację opracowano w ramach zadania 4.1 programu wieloletniego "Wspieranie działań w zakresie kształtowania środowiska rolniczego i zrównoważonego rozwoju produkcji rolniczej w Polsce". Dane meteorologiczne dla aplikacji udostępnia System Monitoringu Suszy Rolniczej.
Sugerowany sposób cytowania tych stron:
Zaliwski A.S., Kozyra J., Nieróbca A. 2013. Indeks pogodowy plonów wg modelu IPO. Instrukcja obsługi aplikacji "weindex.aspx" online. IUNG-PIB Puławy.

Ostatnia aktualizacja: 2014-04-10 Zastrzeżenia prawne Kontakt