Cofnij

Kalkulator sum temperatur efektywnych - Opis

   


Wstęp

Obserwowana w ostatnich latach zmienność warunków pogodowych w Polsce sprawia, że terminy zabiegw agrotechnicznych mogą zmieniać się nawet o kilka tygodni. Wczesna wiosna może być przyczyną szybszego ruszenia wegetacji a z kolei długa zima opźnienia. Podczas lat ciepłych obserwujemy, że rośliny rozwijają się szybciej niż podczas lat chłodnych. Dzieje się tak, ponieważ prędkość rozwoju roślin (także i innych organizmw) zależy od ilości dostarczanego ciepła, stałej dla określonego gatunku, natomiast wystąpienie poszczeglnych faz rozwojowych wymagań cieplnych tych roślin. Matematycznie rozwj roślin opisuje metoda sum temperatur efektywnych (Górski, Jakubczak 1965). Na bazie tej metody powstają tzw. modele fenologiczne, ktre określają prg termiczny ("zero życiowe rośliny") potrzebny roślinie do rozpoczęcia wegetacji oraz liczbę jednostek cieplnych (stopnio-dni) potrzebnych do przejścia faz rozwojowych. O metodzie sum temperatur można dowiedzieć się więcej z cytowanych publikacji oraz w Internecie:

Programy symulujące rozwj roślin na podstawie sum temperatur efektywnych działają już w Internecie i są istotnym elementem w serwisach agrometeorologicznych (patrz: Łącza agrometeorologiczne). Nowością opracowanej aplikacji jest możliwość prognozowania pojawienia się faz rozwojowych roślin według założeń metody sum temperatur efektywnych (Górski i Jakubczak 1966) i opracowanych modeli fenologicznych dla warunków Polski. Zastosowane w programie algorytmy z Modelu Agroklimatu Polski pozwalają wyznaczyć przebieg roczny sum temperatur efektywnych dla dowolnego punktu w Polsce. Umożliwia to śledzenie przebiegu wegetacji w danym sezonie wegetacyjnym na tle warunków dla tzw. norm klimatycznych (w aktualnej wersji programu w bazie danych znajdują się dane historyczne dla Puław, jednak aplikacja jest systemem otwartym i możliwe jest poszerzenie zbioru danych o inne stacje meteorologiczne w Polsce).

Przeznaczenie

Internetowy kalkulator sum temperatur efektywnych może być wykorzystany w prognozowaniu faz rozwojowych roślin a tym samym być pomocny w planowaniu terminw zabiegw agrotechnicznych.

Obsługa

Obsługa modelu jest bardzo prosta. Użytkownik, po wyborze punktu z mapy, ma możliwość dokładnego określenia jego wysokości oraz ustalenia poprawki dla rodzaju terenu. Wybiera roślinę i sezon wegetacyjny, dla ktrego chce przeprowadzić symulację. Naciśnięcie przycisku Oblicz wartości uruchamia procedury obliczeniowe umieszczone na serwerze i wyniki przesyłane są do przeglądarki w komputerze użytkownika.

Autorzy

Programowanie: Andrzej Zaliwski     Andrzej.Zaliwski@iung.pulawy.pl
Agrometeorlogia: Jerzy Kozyra     kozyr@iung.pulawy.pl

Literatura

  1. Deputat T., Marcinkowska I. 1999. Wymagania termiczne pszenicy ozimej. Pam. Puł., 118: 87- 98.
  2. Górski T., Jakubczak Z. 1965. W sprawie metody sum temperatur w agrometeorologii. Rocz. Nauk. Roln., ser. A, 90 (2): 215-231.
  3. Górski T., Zaliwski A. 2002. Model Agroklimatu Polski, Pam. Puł., 130 (1): 251-260.

 
Od 2003.01.15 strona odwiedzona 90 razy
 
Ostatnia aktualizacja: 2003.01.15